Ludzie pierwotni

Ludzie pierwotni – ich los, wciąż dotąd nam nieznany pod wieloma aspektami, przez cały czas bardzo interesuje naukowców na całym świecie. Mnie również.

Ludzie pierwotni - malowidła
Ludzie pierwotni – malowidła

Ludzie pierwotni kontra ja

Jedna z rzeczy na mojej wirtualnej bucket list to właśnie – dowiedzieć się czegoś więcej o ludziach pierwotnych, ponieważ wciąż niewiele wiem. Kojarzy mi się bardzo dawny film “Bitwa o ogień”, i jeszcze dawniejszy – “Planeta małp”. I opowieści Jacka, kolegi męża, filozofa z UMCS, o “Nagiej małpie” i “Ludzkim zoo”, książkach Desmonda Morrisa. Tu fragment z Wikipedii o Morrisie:

“Opublikowana w roku 1967 praca “Naga małpa” sprzedała się w sumie w kilkunastu milionach egzemplarzy. Dopełnieniem tej publikacji były dwa tomy dotyczące natury człowieka (“Ludzkie zoo” i “Zachowania intymne”). Desmond Morris przedstawił w tych pracach ludzkie zachowania jako kulturowo zniekształcone, wystylizowane popędy i odruchy zwierzęce, przede wszystkim opisał w nich ludzi jako „nagie małpy” – szczególnego gatunku „prymaty pozbawione owłosienia”.

Nie wiem dlaczego temat ludzi pierwotnych zawsze mnie fascynował. Zastanawiałam się jakie były początki człowieka. W jaki sposób powstał język, jak tworzyły się wyższe uczucia, skąd jest przyjaźń, miłość, nienawiść, religia, rozum – wymieniając tylko niektóre rzeczy różniące nas od zwierząt. Jak ludzie pierwotni żyli, co robili, o czym myśleli, czy mieli rozrywki, czy mieli marzenia? Jak im się nie nudziło?

Wczoraj po raz kolejny oglądałam teledysk “Elastic Heart” https://youtu.be/KWZGAExj-es, piosenkarka Sia. Jest niepokojący, daje do myślenia. Maddie Ziegler jest genialna. Teraz w 2022 roku ma 20 lat, a kiedy tańczyła w tym teledysku miała 13 lat, niesamowita dojrzałość emocjonalna.

Uwielbiam tę piosenkę, chociaż tekst smutny. Więc dla poprawy humoru dodaję również Sia Carpool Karaoke z Jamesem Cordenem https://youtu.be/S_RzBeC5ZJY .

Kim jestem?

Wróżka Anna Żarek
Jestem coachem matrycy energetycznej, wróżę z kart tarota i wahadełka.

Pasjonuje mnie psychologia, parapsychologia, rozwój duchowy i osobisty.

Pomagam ludziom w podejmowaniu decyzji, rozwiązywaniu problemów dotyczących pracy, biznesu, miłości, relacji z ludźmi i innych.

Przyjmuję klientów na indywidualne sesje osobiste, telefoniczne i online.