Matryca Energetyczna – Pola Morficzne Ruperta Sheldrake’a

Pola Morficzne – to zagadnienie bardzo powszechnie stosowane w Matrycy Energetycznej. Korzystam tu z informacji z książki autorstwa Bartletta

Pole morficzne lub pole morfogenetyczne

W tym artykule korzystam z informacji z książki „Matryca Energetyczna” autorstwa Richarda Bartletta. W Matrycy Energetycznej wykorzystuje się pojęcie „pól morficznych”, zjawiska nazwanego przez biologa Ruperta Sheldrake’a. Rupert Sheldrake twierdzi, że każdy gatunek zwierząt ma grupowe pole energetyczne. Nazywa je polem morficznym lub polem morfogenetycznym. To pole to jakby grupowa świadomość danego gatunku.

Ewolucja na podstawie nowych informacji

W tym modelu, jeżeli jedno zwierzę dodaje nowe informacje lub wiedzę do zbioru danych pola morficznej, po osiągnięciu masy krytycznej następuje ewolucja pod tym względem dla całości gatunku. Cały gatunek staje się świadomy nowej informacji lub zachowania. Jest to tak zwany „efekt setnej małpy”

Pola morficzne – „Efekt setnej małpy”

Skąd nazwa „efekt setnej małpy”? Zjawisko zostało tak nazwane na podstawie eksperymentu z małpami. Naukowcy na odizolowanej od świata wyspie badali małpy uczące się nowego zachowania. Chodziło o mycie ziemniaków z piasku przed jedzeniem.

Masa krytyczna nastąpiła, gdy wystarczająco dużo małp nauczyło się myć ziemniaki. I stała się rzecz niezwykła. Nagle małpy na pobliskich wyspach zaczęły robić to samo. A nie miały żadnej możliwości kontaktu z uczącymi się małpami.

Dziedziczenie informacji z pola morficznego?

Inne badania dotyczyły białych szczurów. Tresowano je żeby przepłynęły przez labirynt zanurzony w wodzie. Pierwsza grupa szczurów uczyła się bardzo wolno, miały trudności.

Ale znowu zadziała się rzecz niezwykła. Szczury z następnego pokolenia, czyli dzieci pierwszych badanych szczurów, umiały w pierwszym podejściu przepłynąć labirynt. Choć nigdy nie uczyły się i widziały ten labirynt po raz pierwszy, radziły sobie lepiej niż ich ojcowie i matki.

Matryca Energetyczna – Pola Morficzne Ruperta Sheldrake’a
Matryca Energetyczna – Pola Morficzne Ruperta Sheldrake’a

Wniosek: Być może pole morficzne jest pierwotne w stosunku do DNA?

Być może DNA każdego gatunku działa jak tuner, który otrzymuje instrukcje z energii pola morficznego – jak ma się rozwijać, jak się zachowywać, jaki jest następny etap ewolucji gatunku. Pole morficzne informuje DNA co się dzieje w danym gatunku, co się zmienia.

Według Ruperta Sheldrake’a każdy organ, tkanka, a nawet komórka mają swoje pole morficzne. To pole określa jak formują się organy, jakie mają mieć cechy, właściwości. Jego zdaniem człowiek ma cechy i wygląd swoich rodziców nie z powodu DNA, które tylko jest sprzętem, odtwarzaczem. Człowiek pobiera swoje cechy biologiczne z pola morficznego zbiorczego – całego rodzaju ludzkiego, oraz z pól morficznych swoich rodziców.

Pole morficzne a archetypy Junga

Sheldrake łączy koncepcję pól morficznych z archetypami Junga. Jeśli istnieje dąb, to gdzieś musi istnieć energetyczny archetypowy wzór, z którego dąb czerpie informacje w czasie wzrastania. Pola morficzne wpływają na wszystko, na przykład na rośnięcie roślin i migrację ptaków. W związku z tym mogą być porównywanie ze zbiorową nieświadomością, inną jeszcze koncepcją Carla Junga.

Wielość pól morficznych

Wśród ogólnego pola morficznego rodzaju ludzkiego mogą istnieć mniejsze pola morficzne – na przykład pola morficzne wykonywanego zawodu – pole inżynierów, pole jubilerów, pole lekarzy i medycyny. Jak również pola morficzne związane z miejscem zamieszkania lub przynależnością do jakiejś grupy – np. pole morficzne Polaków, pola morficzne mieszkańców konkretnych miast, pole morficzne wszystkich uprawiających Reiki, albo pole morficzne osób ćwiczących jogę.

Kim jestem?

Wróżka Anna Żarek
Jestem coachem matrycy energetycznej, wróżę z kart tarota i wahadełka.

Pasjonuje mnie psychologia, parapsychologia, rozwój duchowy i osobisty.

Pomagam ludziom w podejmowaniu decyzji, rozwiązywaniu problemów dotyczących pracy, biznesu, miłości, relacji z ludźmi i innych.

Przyjmuję klientów na indywidualne sesje osobiste, telefoniczne i online.