Flirtologia: Jak poznać kogoś w realu ?

Flirtologia: Jak poznać kogoś w realu ?

Jean Smith – specjalistka od flirtu i poznawania nowych ludzi

Natrafiłam w out lecie na bardzo ciekawą książkę. Autorka Jean Smith, specjalistka od flirtowania (pisała z tego pracę magisterską na wydziale antropologii społecznej i kulturowej w Londynie), napisała podręcznik jak flirtować w życiu codziennym, czyli – wyjdź z internetu, zacznij rozmawiać i zakochaj się!

Nawiąż kontakt wzrokowy

Autorka twierdzi, że flirtowanie to nie dar wrodzony lecz umiejętność nabyta poprzez ćwiczenia. Jak mówił golfista Arnold Palmer – Im więcej trenuję, tym bardziej sprzyja mi szczęście. Podręcznik zaczyna od bardzo prostego ćwiczenia – przez tydzień codziennie nawiąż kontakt wzrokowy z kimś obcym i uśmiechnij się. Obserwuj jego reakcje – czy również uśmiechnął się, czy odwrócił się z obojętnością? A jak ty się czułaś? Zadowolona, odrzucona, a może czułaś, że przełamałaś swój lęk i nieśmiałość?

Zapytaj, i uzyskaj informację

Kolejne ćwiczenie – przez tydzień codziennie zadaj komuś obcemu pytanie i uzyskaj odpowiedź. To może być cokolwiek – Która godzina? Jak dojść stąd do centrum? Który jogurt pan by polecił? (w supermarkecie) albo Nie wiem który film wybrać, czy pan na którymś z nich był? (w kinie). Pamiętaj, jesteś odpowiedzialna tylko za swoje zachowanie. Jeśli ktoś zareaguje z niecierpliwością albo złością, to jego sprawa. I tak byś nie chciała z tym człowiekiem potem się umówić.

Powiedz komplement komuś kogo nie znasz

Ćwiczenie na kolejny tydzień – mówienie komplementów obcym ludziom. Komplementy każdy lubi, chociaż niektórzy się krępują. To może być na przykład: Jaka piękna sukienka, gdzie pani kupiła? Co to za perfumy? Pachną jak jaśmin. Rozmawiasz ze sklepem internetowym i mówisz – Ma pani cudowny głos, aż miło złożyć zamówienie. Komplement musi być szczery, o czymś co naprawdę się podoba, a nie coś wymyślone. Komplement musi być konkretny, na przykład nie „Ma pan bardzo ładne oczy”, tylko „Mam pan bardzo ładne niebieskie oczy. Takiego koloru jeszcze nigdy u nikogo nie widziałam”.

Po co te ćwiczenia?

To przykładowe ćwiczenia, dalej w książce są następne. Po co w ogóle są te ćwiczenia? Każde kolejne zagadanie obcego człowieka i ewentualna rozmowa z nim to trening, który ma wytworzyć w nas zwyczaj wychodzenia do ludzi i nawiązywania kontaktów z nimi. Jeśli wprowadzisz iskierkę flirtu w kontakty w życiu codziennym, zainicjowanie kontaktu z kimś kto ci się naprawdę podoba stanie się łatwiejsze, będzie „jak z górki”.

Wymówki zewnętrzne i wewnętrzne

W procesie wychodzenia z domu do ludzi i otwierania się na obce osoby musimy rozprawić się z poglądami jakie mamy w głowie. Każdy myśli, że wie dlaczego poznawanie ludzi mu się nie udaje.

Przykłady wymówek zewnętrznych to – Mieszkam na wsi, u nas nie ma kogo poznać. Poznaję tylko facetów, którym zależy na seksie. Cały dzień pracuję, nie mam czasu na poznanie kogoś. A wewnętrzne? Mam za duży nos. Jestem za gruba. Nie jestem atrakcyjna. Faceci w moim wieku szukają młodszych itd.

Rozprawianie się z takimi wymówkami nie jest proste, lecz możliwe. Najpierw uświadomić sobie co myślimy o związkach, a potem zrewidować prawdziwość tych stwierdzeń. Być może powtarzasz coś co mówiła mama albo inni ludzie, być może stworzyłaś sobie w głowie barierę myślową, bo tak naprawdę boisz się płci przeciwnej. Czy to co myślisz to na pewno prawda? Na pewno znajdziesz w świecie przykłady na coś wręcz przeciwnego. W każdej chwili możesz zmienić to co myślisz, bo to twoje własne myśli, masz kontrolę nad nimi.

Flirtologia: Jak poznać kogoś w realu
Flirtologia: Jak poznać kogoś w realu

Jak być atrakcyjnym?

Co jest atrakcyjne? Młody wiek? Wieku nie zmienisz, masz taki jaki masz. Szczupła sylwetka i niska waga? To podobno też zależy od genów. Przestań oceniać siebie i innych wyłącznie po wyglądzie. Przyjmij pogląd, że atrakcyjność to moc, energia – polega na wdzięku, pewności siebie, pasji życia, autentyczności w zachowaniu. Bądź po prostu sobą, wtedy jak kogoś poznasz będziesz wiedzieć, że lubi cię taką jaka jesteś.

Pokazuj światu kim jesteś i do czego dążysz. Rób to co sprawia ci przyjemność. Spotykaj się z ludźmi którzy cię wspierają i wznoszą na wyższy poziom. Ucz się, rozwijaj, zajmuj się swoimi zainteresowaniami. Atrakcyjność to bycie, a nie wyglądanie.

Jaki ma być twój partner?

Sporządź listę konkretnych, niezbędnych cech partnera jakie mają dla ciebie znaczenie. Pamiętaj, że takie rzeczy sprawdza się na początku znajomości, nie licz na to że ktoś zakocha się w tobie i zmieni się. Zwróć uwagę na takie obszary:

Czy ma znaczenie dla ciebie dobroć, żeby partner był dobrym człowiekiem? Czy chcesz żeby miał podobne zainteresowania? Na przykład ty lubisz muzykę z lat osiemdziesiątych i filmy science fiction, czy chcesz żeby on lubił to samo, a może każde z was będzie miało swój świat jeśli chodzi o zainteresowania?

Można powiedzieć – on ma być na moim poziomie. Co masz na myśli? Wykształcenie? Zarobki? Stanowisko? Czy zaakceptujesz partnera który mniej zarabia od ciebie, albo ma niższe wykształcenie?

Jakie są oczekiwania co do związku? Czy chcesz spędzać cały czas we dwoje, czy potrzebujesz niektórych wolnych popołudni dla siebie? Czy na wakacje chcesz koniecznie wyjeżdżać razem? Co będzie jak ty lubisz stacjonarne opalanie się na plaży, a on chodzić po wysokich górach? Czy on chce mieć dzieci? Kiedy?

Miejsce zamieszkania. Jeśli on będzie z innego miasta. Lub z zagranicy, czy jesteś gotowa rzucić wszystko i przeprowadzić się do niego? Co jeśli on lubi mieszkać w dużym mieście, albo na wsi, a ty odwrotnie?

Religia. Czy jest dla ciebie ważna religia? Czy on musi być osobą wierzącą, praktykującą? A co jeśli jest ateistą, albo nie chodzi do kościoła? Czy będziesz to akceptować?

I podejście do pieniędzy. To trudny temat, jednak warto wiedzieć czy ewentualny partner jest oszczędny, albo czy wydaje całą pensję lekką ręką.

Chemia pomiędzy kobietą i mężczyzną to mit?

Według Jean Smith, naukowej badaczki dziedziny flirtowania – tak, to mit. Przynajmniej przy pierwszym spotkaniu. A co na przykład z panami, którzy umawiają się z kolejnymi kobietami z aplikacji randkowej i mówią – Nie zaiskrzyło, nie było chemii, następna proszę! A niech posłuchają tego.

Większość ludzi mówi, że jak poznali swoją żonę albo męża, nie od początku czuli zainteresowanie. Dopiero po głębszym poznaniu drugiego człowieka, jego lub jej charakteru, pojawiło się uczucie. My jesteśmy tak zaprogramowani, może przez filmy romantyczne i książki o miłości, że jak kogoś zobaczymy, nagle poczujemy „że to ten”.

Ale przecież szukamy partnera na życie, a nie modela do pokazywania koleżankom. W krótkoterminowych związkach nastawionych na seks, chemia i pożądanie są konieczne. Jeśli jednak chcecie znaleźć kogoś na dłużej, sprawdzajcie czy ewentualny partner ma cechy charakteru, które określiłyście na swojej liście jako niezbędniki. Wtedy macie perspektywy na prawdziwy związek i szczęście.

Podsumowanie

Jak kogoś poznać w realu? Pracuj nad swoim charakterem, przełamuj nieśmiałość, lęki, wstyd i strach przed odrzuceniem. Ćwicz kontakt wzrokowy, uśmiech, zagadywanie, zadawanie pytań obcym ludziom. Wiedz jakiego byś chciała mieć partnera, jakie cechy są niezbędne. Nie patrz na wygląd, ale na charakter. Bądź sobą, a będziesz atrakcyjna – może nie dla wszystkich, ale dla tych których chcesz do siebie przyciągnąć tak.

Kim jestem?

Wróżka Anna Żarek
Jestem coachem matrycy energetycznej, wróżę z kart tarota i wahadełka.

Pasjonuje mnie psychologia, parapsychologia, rozwój duchowy i osobisty.

Pomagam ludziom w podejmowaniu decyzji, rozwiązywaniu problemów dotyczących pracy, biznesu, miłości, relacji z ludźmi i innych.

Przyjmuję klientów na indywidualne sesje osobiste, telefoniczne i online.