Wygrana w totolotka – Zdobycie więcej pieniędzy może tymczasowo połatać dziury w budżecie, ale nie pomoże na zawsze. Skupiaj się na tym jak wydajesz pieniądze, tam może być rozwiązanie które pomoże Ci na dłużej.
Czy wygrana w totolotka nam pomoże?
Czy odpowiedzią na nasze problemy finansowe jest po prostu dostać więcej pieniędzy? Według Alana Cohena, autora książki „Relax into Wealth” odpowiedź brzmi nie. Pieniądze nie są odpowiedzią na problemy, odpowiedzią jest mądrość. To co jest cenniejsze od samych pieniędzy to zdolności do zarządzania nimi, posługiwania się nimi, inwestowania, oszczędzania i tak dalej. Jeśli ktoś nie umie zarządzać pieniędzmi, daj mu jakąkolwiek kwotę i w krótkim czasie przetraci. I odwrotnie, jak ktoś ma mądrość finansową, daj mu małą kwotę, a on mądrze zainwestuje i wkrótce będzie miał więcej.
Budowanie świadomości finansowej
Więc starajmy się budować naszą świadomość finansową, przyglądajmy się najpierw jak my zarządzamy tymi pieniędzmi które już mamy. Na co one idą, czy wszystkie zakupy są rozsądne, czy naprawdę potrzebujemy tego co kupujemy, czy prowadzimy budżet domowy. Zamiast marzyć o wygranej w totolotka budujmy w sobie świadomość człowieka zamożnego, starajmy się postępować z naszymi dochodami jak człowiek bogaty. Pieniędzy nie za bardzo można zdobyć, natomiast do odpowiednich osób przychodzą w sposób naturalny, to jest nasz cel, stać się taką osobą.
Badania nad wygranymi w totolotka
Były prowadzone badania na temat osób które rzeczywiście wygrały w totolotka albo inne gry losowe. Ich problemy finansowe nie znikają, wręcz przeciwnie – powiększają się. Jak ktoś wygra, od razu ma dużo rodziny, kuzynów, znajomych, eks-partnerów, i wszyscy proszą o pieniądze. Pojawiają się nowe osoby udające przyjaźń lub romantyczne zaangażowanie – oni również proszą o pieniądze. Wynik takich badań jest taki, że jak ktoś był szczęśliwy wcześniej to wygrana mu życia nie zaburzy. Ale jak był nieszczęśliwy, przeważnie wyda wszystkie pieniądze i dalej będzie nieszczęśliwy.
Teoria redystrybucji pieniądza – czyli dać wszystkim za darmo
Była taka teoria. Co by było gdyby zebrać wszystkie pieniądze świata i dać wszystkim ludziom po równo? Prawdopodobnie w szybkim czasie te pieniądze trafiłyby do tych ludzi którzy byli zamożni wcześniej, a ci co nie mieli pieniędzy wcześniej – wydaliby darmowe pieniądze lub potracili, i dalej by byli biedni. Patrząc na to w ten sposób, pieniądze nie są przyczyną. Pieniądze są skutkiem, a przyczyna jest w nas samych.
Work smarter, not harder
To angielskie powiedzenie mówi o tym, że niekoniecznie trzeba pracować więcej i ciężej. Trzeba pracować w mądrzejszy, bardziej przemyślany sposób. Może jest tak, że jesteś tak zanurzony w swojej pracy, że nie widzisz szerszej perspektywy. Wtedy czas jest odsunąć się i popatrzeć na swoją pracę z dystansu. Czy jest Twoim spełnieniem? Prowadzi Cię do Twoich celów? Czy da się w niej dobrze zarobić, czy są możliwości awansu? Jak pracować mądrzej? Nie zmuszaj się do pracy non stop bez odpoczynku. Po dłuższej aktywności rób sobie przerwy – przejdź się spacerkiem, wyjdź na dwór, zrób parę ćwiczeń, zjedz coś albo poczytaj.
Podsumowanie
Zdobycie więcej pieniędzy może tymczasowo połatać dziury w budżecie, ale nie pomoże na zawsze. Skupiaj się na tym jak wydajesz pieniądze, tam może być rozwiązanie które pomoże Ci na dłużej. Jak wszystko zależy od Ciebie, nie musisz liczyć na loterię, że Cię uratuje. Sam się uratujesz, jak zdobędziesz świadomość finansową.
You must be logged in to post a comment.