Tarot – Informacje i ciekawostki

Tarot to najpopularniejsze na świecie karty do wróżenia. Zajrzałam do książki „Tarot na wszystkie talie”, autor to Bernd A. Mertz, aby poszukać informacji i ciekawostek o Tarocie.

Do czego służy Tarot?

Karty Tarota najczęściej wykorzystuje się do wróżenia, by radzić innym osobom. Niektórzy wróżą sobie, ale kart można również używać do medytacji z symbolami, aby lepiej poznać siebie. Do wróżenia niezbędna jest wiedza o znaczeniu poszczególnych kart i o sposobie ich interpretacji, czyli jak odczytywać karty w układach.

Która talia Tarota jest najlepsza?

Jest wiele talii dostępnych na rynku. Na każdej z nich pojawiają się te same obrazkowe motywy, czyli każda talia mówi to samo. W związku z tym można wybrać którąkolwiek z talii, ważne żeby symbole przemawiały do interpretatora kart, były dla niego przyjazne w użyciu. Tutaj polegamy na własnych upodobaniach i guście.

Prawie każda talia jest kupowana w komplecie z towarzyszącymi jej opisami. I w zasadzie dla osoby wróżącej wystarczy jedna talia Tarota i jedna dobra książka z opisami, na początek to wystarczy.

Dlaczego Tarot się sprawdza?

Tarot w pewnym sensie rezonuje z człowiekiem w czasie wróżenia, ze względu na symbolikę związaną z powszechną historią, kulturą i archetypami. Weźmy na przykład karty nazywanie Wielkimi Arkanami. To 22 karty Tarota spośród 78 wszystkich kart w talii.

Wielkie Arkana przedstawiają symbolicznie różne doświadczenia jakie mogą spotkać człowieka w życiu. Są karty mówiące o miłości, śmierci, stosunku do rodziców i autorytetów, do tradycji i instytucji, karty mówiące o chorobie, nieszczęściu, namiętności, małżeństwie. Dlatego dla osoby poszukującej nowej drogi, mającej marzenia albo chcącej dokonać wyboru w codziennym życiu karty mogą udzielić konkretnej wskazówki, bo mówią właśnie o ludzkich sprawach.

Tarot – Informacje i ciekawostki
Tarot – Informacje i ciekawostki

Poznawanie siebie – jak zaprzyjaźnić się z Tarotem?

Tarot przede wszystkim służy do przepowiadania przyszłości, bliższej i dalszej. A jak używać kart Tarota do interakcji ze sobą, do poznawania siebie?

Osoby stosujące Tarot dla siebie na przykład rano tasują wszystkie karty i wybierają jedną, tak zwaną kartę dnia. Można w poniedziałek wybierać kartę tygodnia, albo na początku miesiąca wybierać kartę miesiąca. To bardzo pomaga również w nauce znaczeń kart, bo są rozbudowane i trzeba ćwiczyć. Poza tym kształtuje się osobisty stosunek do kart.

Inny sposób to medytacja z trzema kartami. Wybierasz z talii trzy karty, wykładasz je na stole. Wpatrujesz się w obrazki i stawiasz sobie pytania. Co te karty chcą mi przekazać? Czy na coś mam się nastawić? Czy mam czegoś unikać? Odpowiedź przychodzi w myślach, to Twój wewnętrzny głos.

Ciekawe podejście do interpretacji

Autor książki twierdzi, że karty wywołują skojarzenia, które dużo mogą powiedzieć osobie poszukującej porady. I warto posługiwać się kartami Wielkich Arkanów które nie mają podpisów, żeby nie zaburzać skojarzeń nazwami kart. Autor ma bardzo ciekawe podejście, proponuje coś o czym nigdy nie słyszałam wcześniej. Mianowicie doradza żeby na początku nauki Tarota te podpisy po prostu obciąć nożyczkami. Dlatego że nazwa karty też coś wyraża, ale to właśnie obraz ma oddziaływać.

Czy można pytać Tarota drugi raz o to samo?

Tego nie wolno robić. Osoba zadaje kartom pytanie i otrzymuje odpowiedź. Nie powinna natychmiast powtarzać pytania, jeśli uzna odpowiedź za niezadowalającą. Powinna dokładnie przemyśleć tę odpowiedź którą otrzymała, tam jest klucz do sprawy.

Odpowiedź może być nie taka jak się chciało, ale karty nie zawężają życia człowieka. Karty są jak drogowskazy, wyznaczają pewien kierunek. Człowiek sam podejmuje decyzję jaką drogą pójdzie, może zrobić tak jak mówią karty, może zrobić odwrotnie, albo zrobić coś jeszcze innego. Karty są neutralne, nigdy nie życzą komuś źle i nie są przeciwko komuś. Są jak lustro, w którym dostrzegamy czego naprawdę chcemy i jak bardzo jesteśmy zdeterminowani żeby to osiągnąć.

Kim jestem?

Wróżka Anna Żarek
Jestem coachem matrycy energetycznej, wróżę z kart tarota i wahadełka.

Pasjonuje mnie psychologia, parapsychologia, rozwój duchowy i osobisty.

Pomagam ludziom w podejmowaniu decyzji, rozwiązywaniu problemów dotyczących pracy, biznesu, miłości, relacji z ludźmi i innych.

Przyjmuję klientów na indywidualne sesje osobiste, telefoniczne i online.